KYB’li yetkili: Türkiye gelip PKK’yi alsın

  • 30 Kasım 2016
KYB’li yetkili: Türkiye gelip PKK’yi alsın

Maliki Irak sisteminde güçlü bir adam. Bağdat'la sorunları çözmek istiyorsak Maliki'yle de konuşmamız lazım.

Değişim Hareketi’nin (Goran) hükümete geri dönmesi konusunda ümidimizi kesmiş değiliz.

Sorunlar çözülemeyecek kadar büyük değil. Goran parlamento çoğunluğunun dörtte birine sahip. Halkın 'Goran zayıfladı' sözüne bakmam. Bütün taraflar zayıfladı. Yapılan gösteriler hepimize karşı düzenleniyor.

Türkiye'de Kürt sorununun devam etmesi bizi psikolojik olarak etkiliyor.

Şengal Türkiye'nin sınırları değil. Orası sorunlu bölgedir, yarısı bizim yarısı da Irak Hükümeti'nin kontrolünde. Sanki Kandil'de PKK sorununu çözebildik de sıra Şengal'i çözmeye geldi! Onlar yılanın başını bizim elimizle tutmaya çalışıyor.

Bizim kendi sorunlarımız var, Türkiye büyük bir devlet, gelsinler PKK ile konuşsunlar ve Türkiye'ye geri götürsünler. Onlar sürekli sınırlara saygıdan bahsediyorlar ama kendileri bizim sınırlarımıza saygı göstermiyor. Saddam Hüseyin döneminde Bamerne'de bir güç konuşlandırılmış. KYB ile KDP terörist değiller, şimdi yönetimdeler.

KYB’li Sadi Ahmet Pire: Türkiye gelip PKK’yi alsın

Rudaw Mülakat | 28 Kasım 2016

Bağdat'ın Kürdistan Bölgesi'nin illerini doğrudan muhatap alması bazı Kürt parlamenterler tarafından gündeme getirildi. Neden siz bunu bahane aramak olarak değerlendirdiniz? Sizce bu konu neden gündeme getirildi?

Kürdistan Bölgesi'nde parlamenter sistem var, bu Irak Anayasası'nda mevcut. Bu konuda söylenen bütün sözler boş.

Konunun neden gündeme getirildiğine karışmam ancak eğer Goran parlamenterlerinin okuma yazması varsa anayasayı okumaları lazım. Eğer Goran'daki arkadaşlar okumuş olsalardı, Bağdat'ın illeri doğrudan muhatap alamayacağını bilirlerdi. Eğer Kürdistan Demokrat Partisi’ndeki (KDP) arkadaşlar anayasayı okumuş olsalardı Goran'ın böyle bir şeyi yapamayacağını anlarlardı.

KYB parlamenterleri de bunu destekliyor muydu?

KYB parlamenterleri bilgi sahibi olmadığı için böyle konuşuyor.

Kerkük'te partinizin politbüro üyeleri parlamenterlerle görüştüğünde bu konu gündeme geldi mi?

KYB'li parlamenter Ala Talabani'ye Irak Anayasası'na bağlı kalmalarını söyledik. Biz mali sorunu çözmek isteriz ancak bu şekilde değil. Meselenin temelinde KDP ile Goran arasındaki sorun yatıyor. KDP ile Goran birbirlerine kılıç çekeceklerine oturup konuşmalı. Girişimde bulunarak bu sorunlara son vermeliler. Parlamentonun kapatılması iyi bir şey değil. Gelen yabancı heyetler bu işin kötü olduğunu vurguluyorlar.

Bütçe yasası anayasada hiçbir şey değiştiremez. Daha önce Bağdat bütçe gönderdiğinde Erbil'in payı Süleymaniye'ninkiden biraz daha fazla olduğu için kimse sesini çıkarmıyordu.

KDP'li üst düzey yetkililerin, KYB'nin açıklamalarını çarpıtıyor diye sistemde bulunmuştunuz.

KDP'nin üst düzey yetkilileri demedim, bunun KDP politikası yansıttığını düşünmüyorum. KDP ve KYB başkanlık düzeyinde saygılı davranıyor. Belki işin içine yeni girenler boylarından daha büyük konuşuyordur.

KDP ile üst düzey görüşmelerimiz olmuştur. Ayrıca törenlerde de karşılaşıyoruz. Biz KDP ile olaylara farklı bakıyoruz. KDP 2 kişi bir araya gelip gösteri düzenlese, o gösterinin kendisine karşı yapıldığını düşünüyor. Bir hafta öncesinden hazırlıkların yapıldığı “1 milyonluk gösteri”  olarak adlandırılan öğretmenler protestosuna asayiş ve çevik kuvvet dahil 3 bin kişi katıldı. Halk evindeydi. Buradan anladık ki bazı siyasi taraflar gösteriyi siyasileştirmek istedi.

 Irak Başbakanı Haydar Abadi ile öğretmen maaşlarının bir bölümünü göndermek için müzakere içinde olduğunuz ifade ediliyor.

Hepsini göndermese de bir bölümünü göndereceğini düşünüyorum.

KYB’li yetkililerin petrol geliri konusunda bilgisi yokmuş gibi davranılıyor. Gerçekten bilginiz yok mu?

Ben bu konuyla ilgilenmiyorum. Bu konudan sorumlu kişiler var. Petrol geliri birkaç aşamalı bir süreçten oluşuyor. Belki Maliye Bakanlığı'nın banka hesabına paranın aktarıldığı gün sorun yoktur. Ancak önceki aşamalarda sorun var. Ne kadar ve hangi isim altında kesiliyor?

Neden Goran'lı bakanların yerini doldurmadınız? KDP o koltukları doldurdu. KYB olarak yanlış mı yaptınız? 

Goran'ın hükümete geri dönmesi konusunda ümidimizi kesmiş değiliz. Sorunlar çözülemeyecek kadar büyük değil. Evet yanlış yaptık. Maliye Bakanlığı gibi bazı koltukları bizim arkadaşlar almalıydı.

Bu durum bu şekilde devam eder mi? Çözüm nedir?

Bu konu, ısrarla karardan vazgeçmemekle çözülmez. Goran parlamento çoğunluğunun dörtte birine sahip. Halkın “Goran zayıfladı” sözüne bakmam. Bütün taraflar zayıfladı. Gösteriler hepimize karşı düzenleniyor.

Süleymaniye ve Kerkük illerinden yeni bir bölge oluşturulacağı söyleniyor. Bu konu gündeme geldi mi?

Bu konuyu gündeme getirerek KYB'yi hedef alıyorlar. Bununla halkı boş şeylerle uğraştırmayı amaçlıyorlar. KYB bir bölge uğruna Erbil'i nasıl bırakır? Biz ve KDP Erbil'de eşitiz. Seçimlerde tablonun farklı çıkması önemli değil. Duhok dahil bütün illerde oyumuz var. Şimdi bir bölgenin oluşturulması uğruna oralardan nasıl vazgeçeriz?

KDP'nin orta kademesi bunları yayıyor. Parti üyelerimizi birbirini kabullenme temelinde yetiştirmeliyiz.

Kürdistan Bölgesi Başkanı'nın heyetlerinde KYB’nin eksikliği dikkat çekiyor.

Bu konuda Mesud Barzani'nin hatalı olduğunu düşünmüyorum. Ancak etrafındakiler bunu yapıyor. Hizmet ettiklerini düşünüyorlar ancak böyle değil.

KDP – KYB arasındaki stratejik anlaşmanın alternatifi var mı?

O anlaşmanın alternatifi yok. O anlaşmayla savaş ve ihtilaf ortadan kaldırıldı. Eğer o olmasaydı ne yapardık biz? Bazılar anlaşmayı küçük göstermeye çalışıyor. Bana göre stratejik anlaşma önemli ve hala uygulamada.

Gelecek yıl seçimlerin yapılacağını düşünüyor musunuz?

Seçimler yapılmalı. Parlamento içinde bazı parti liderlerinin olması gerektiğini düşünüyorum. Parlamentonun kurulduğu ilk dönemde, iç savaş ve çok acı şeyler yaşanmasına rağmen birçok sorun çözülmüştü çünkü siyasi parti liderlerinin çoğu parlamentodaydı.

Goran ile KYB arasındaki anlaşma neden uygulanmadı?

Anlaşma yaparken, ne biz Goran olmaya ne de Goran KYB olmaya karar vermişti. Goran'dan beklentilerimiz vardı. Bu Goran ile KYB arasında sağlanan bir anlaşmanın başlangıcıdır. Ayrıca biz, Goran ile KDP arasındaki sorunun bir parçası olmayacağız. Ancak bu sorunların büyümesine ve devam etmesine de izin vermeyeceğiz.

Goran'ın hükümetten çekilmesi bekleniyordu ancak çekilmedi. Goran'ın çekilmesiyle sorunlar çözülüyor mu?

Goran'ın çekilmesi bir katkısı sağlamaz. Neden çekilsin? Biz birarada çalışırken kaybetmedik.  

KDP ile Goran sorunlarını yargıya taşıdılar. Yakın zamanda Mesud Barzani ile Newşirwan Mustafa'nın biraraya geleceğini düşünüyor musunuz?

Bizimle KDP arasında kan döküldü. Defalarca yemin ettik; tokalaşırsak ellerimizi keseceğiz diye. Ama barışta anlaştık. Siyasette bu tür laflar olur. Hiçbir lokma sıcakken yenmez, soğumasını beklemek lazım.

Tahran'a yaptığınız son ziyarette İranlılar, Suudilerin Erbil'den kendilerine karşı askeri eylem yaptığını öne sürmüştü. Bu doğru mu?

İranlılara açık bir şekilde Erbil'den kendilerine akrşı eylem yapacak hiçbir kurum olmadığını illettik.

Barzani'nin Tahran'ı ziyaret etmesi bu şüpheleri ortadan kaldıracak mı?

Kesinlikle! Onlar Mesud Barzani'yi bekliyorlar, O’nun İran'a gitmesi iyi bir şey. Çünkü IŞİD'den sonra İran, Türkiye, Suudi Arabistan, ve Mısır başta olmak üzere bölgedeki ülkelerle ilişkilerimizin iyi olmasını istiyoruz. Kürtlerin gözardı edilmemesi için hepsinin kapısını çalmalıyız.

Türkiye ile ilişkileriniz nasıl?

İlişkilerimiz var ancak ülkedeki iç durumdan dolayı eleştirilerimiz de var. Türkiye'yle iyi ilişkilerimizin olmasını önemsiyoruz çünkü Irak'la Türkiye'nin sınırı Kürdistan Bölgesi üzerindendir. Ancak Türkiye'de Kürt sorunun devam etmesi bizimi psikolojik olarak etkiliyor.

Türkiye Şengal'de PKK'nin bulunmasını eleştiriyor.

Şengal Türkiye'nin sınırlarında değil. Orası sorunlu bölgedir, yarısı bizim yarısı da Irak Hükümeti'nin kontrolünde. Sanki Kandil'de PKK sorununu çözebildik de Şengal'i çözelim! Onlar yılanın başını bizim elimizle tutmaya çalışıyor. Türkiye bize zulmediyor ve gücü de var. Bunu kabul etmemeliyiz.

Bizim kendi sorunlarımız var, Türkiye büyük bir devlet, gelsinler PKK ile konuşsunlar ve Türkiye'ye geri götürsünler. Onlar sürekli sınırlara saygıdan bahsediyorlar ama kendileri bizim sınırlarımıza saygı göstermiyor. Saddam Hüseyin döneminde Bamerne'de bir güç konuşlandırılmış. KYB ile KDP terörist değiller, şimdi yönetimdeler.

Bizim Türkiye ile İran arasında düşmememiz lazım. İlişkileri dengeli kurmalıyız. Mam Celal (Celal Talabani) her zaman şunu derdi: Sınırlara bakmadan önce coğrafyaya bakmalıyız.

KYB, Irak Başbakanı Haydar Abadi'nin Erbil'e yaptığı ziyaretten huzursuz olmuştu. Bu Şiiler arasındaki çekişmeler ve sizin Nuri Maliki'ye olan yakınlığınızdan mı kaynaklandı?

Abadi, Bertılle'den uçak değiştirmek üzere Erbil'e geldi. Neçirvan Barzani ya da başkasını arayarak sabahtan beri yemek yemediğini, çok aç olduğunu ve havalimanında bir şeyler yemek istediğini söylemiş. Neçirvan Barzani de durumu Mesud Barzani'ye ileterek havalimanında karşıladılar. Resmi bir ziyaret ve karşılama değildi.

Maliki yaptığı son açıklamalarıyla Kürdistan Bölgesi ve Başkan Barzani'ye yönelik ağrı sözler sarfetmişti. Siz ilişkileri normalleştirmede rol oynuyor musunuz?

Biz Mesud Barzani'nin Bağdat'a yaptığı ziyarette Nuri Maliki'yle de görüşmesi gerektiğini belirttik. Maliki Süleymaniye'de Talabani'yi ziyaret ettiğinde bir şeyler oluştu, soğukluk işte o zaman başladı. Yaptığı konuşmalar da o dönemin sonucudur.

Maliki Irak sisteminde güçlü bir adam, Bağdat'la sorunları çözmek istiyorsak Maliki'yle de konuşmamız lazım.

İLGİLİ YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
trump11
Gilbert Achcar: “Trump Kürtlere dost olmayacak”

Trump'ın zaferi küresel bir temayülün parçası: Aşırı sağın yükselişi. Aşırı sağın daha önceki yükselişine 1970'lerde tanık olmuştuk,...

alatliic
Alev Alatlı: Trump’ı ıslah edecekler

Trump'ı getiren, Obama'nın kararsızlık izlenimi veren, coşkusuz yönetimi oldu derim. Rahmetli Aytunç Altındal'ın yıllar önce...

36470558_303
Brexit, Trump ve François Fillon

Fransızlar, Charles De Gaulle'nin geleneğini sürdüren ve milletin babası imajını taşıyabilecek bir siyasi Mesih'in özlemini...

Kapat