Türkiye-ABD Savaşında Son Cephe: Kuveyt Türk

  • 28 Kasım 2016
Türkiye-ABD Savaşında Son Cephe: Kuveyt Türk

Türkiye'yi çevreleme stratejisi üzerine kurulu "adı konulmamış savaş" tüm cephelerde devam ediyor.

Bu savaşın son cephesi, geçtiğimiz günlerde Kuveyt Türk'ün teröre destek verdiği iddiasıyla ABD'de açılan bir davada kendisini gösterdi. Geçtiğimiz ay kurulan ve belki de açtığı ilk dava bu olan Iraklı ve Suriyeli Süryanilerin üye oldukları St. Francis Assisi sivil toplum örgütü, California’da verdiği bir dilekçeyle Kuveyt Türk Katılım Bankası’ndan (KTKB) şikâyetçi oldu.

Davanın gideceği yerle ilgili olarak ise, ABD mahkemelerinin geçtiğimiz aylarda "11 Eylül'e karışan Suudi vatandaşlardan dolayı, 11 Eylül mağdurlarının Suudi Arabistan'a tazminat açabilecekleri" yönünde aldığı bir "emsal karar" dikkat çekiyor. Nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Kasım'da, İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi(ISEDAK)'ın 32.Toplantısı'nda yaptığı konuşmada bu "emsal karar"a da dikkat çekmişti:

"En son Amerikan Kongresi'nin 11 Eylül terör hadisesi konusunda aldığı kararı biliyorsunuz değil mi? Ne kararı aldılar? Dediler ki 'Bu iki kuleyi Suudi Arabistan vurdu, öyleyse bunun bedelini Suudi Arabistan'dan alacağız. İsteyen Suudi Arabistan aleyhinde dava açabilir.' Başlattılar mı? Dava açmaya başladılar. Böyle mantıksız bir şey olabilir mi? Her ülkenin içinden terörist çıkar mı? Çıkar. Sen şimdi benim ülkemden bir terörist çıktı diye nasıl oluyor da bir devleti, bir ülkeyi cezalandırıyorsun. Böyle bir şey olabilir mi? Ama Amerikan Kongresi böyle bir kararı alabilme cüretini gösterdi. Bakın şimdi yeni bir adım daha atıyorlar. Onu da söyleyeyim. Yine Amerika. Kuveyt Türk ve Kuwait Foundation. Bunların bankalarıyla ilgili teröre destek verdikleri düşüncesiyle şimdi bunlara yönelik de aynı oyunu, aynı numarayı çevirmek istiyorlar."

Hürriyet'ten Tolga Tanış da 27 Kasım'daki köşe yazısında konuya değinerek ayrıntılı bilgiler verdi:

"Dilekçedeki iddialara göre, bankadaki bir hesaba bağış çağrısı yapan ve sonra bu paraları Suriye’deki radikal örgütlere ileten kişi de 2014 Ağustos’unda Birleşmiş Milletler tarafından terör listesine alınan Hajjaj al-Ajmi adında 28 yaşında bir Kuveytliydi. Devasa bir terör finansmanı davası.

Kuveyt Türk, iddianamenin verildiği sulh yargıcının yetkisi olmadığını öne sürünce davaya bakan hâkim değişti. Ve Amerikan adalet sistemi, tıpkı Zarrab Davası’nda olduğu gibi, Kuveyt Türk dosyasına da ABD Başkanı tarafından atanan federal bir bölge yargıcı tayin etti.

Bu arada davaya ilk bakan yargıcın dosyayı bırakmadan önce hazırladığı 30 Eylül 2016 tarihli kararda da, St. Francis Assisi’nin şikâyetçi olduğu Hajjaj al-Ajmi’nin “banka hesapları vererek Twitter ve sosyal medya üzerinden terör örgütleri için para topladığı” bilgisi dosyaya girdi."

Bir yandan Zarrab davası devam ederken, Kuvey Türk'e açılan bu davaya Trump'ın vereceği tepki Türkiye-Amerika ilişkilerinin geleceğini de etkileyecek.

Fikriyat Özel

İLGİLİ YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
1459703578598
Köni: Çin, Rusya ve Amerika’nın anlaşmamaları lazım

İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Köni, Amerikalı stratejist Zbigniew Brzezinski’nin geçen Nisan...

eski-tunus-cumhurbaskani-munsif-el-marzuki-7517666_x_o-1
Muhtaç olduğumuz fikrî devrim

"İslamcılık yelpazesi içinde yer alan IŞİD’in, el-Kaide’nin, Müslüman Kardeşler’in, Nahda hareketinin, Hizbu’t-Tahrir örgütünün, Ayetullahların çözümlerinden...

8de68aec3195bcda74e66c70c3a24b8f
Kudrin: Rusya, Sovyetler’i yıkan sebeplerle karşı karşıya

Rusya Federasyonu neo-sovyet hayallerle örülü "Putinizm"le birlikte "Yeni Soğuk Savaş"a hazırlanırken, Rusya içerisinden "muhalif sesler" gelmeye...

Kapat