Kudrin: Rusya, Sovyetler’i yıkan sebeplerle karşı karşıya

  • 21 Kasım 2016
Kudrin: Rusya, Sovyetler’i yıkan sebeplerle karşı karşıya

Rusya Federasyonu neo-sovyet hayallerle örülü "Putinizm"le birlikte "Yeni Soğuk Savaş"a hazırlanırken, Rusya içerisinden "muhalif sesler" gelmeye de devam ediyor. Bu seslerin en bilinen simge ismi ise, Putin'in iktidara geldiği 2000 yılından 2011 yılına kadar olan sürede 7 yıl Ekonomi Bakanlığı yapan Alexey Kudrin.

Kudrin Rusya'nın ekonomi politikarı eleştirilerini uzun yıllar sürdürmüş ve 2011 yılında dönemin Rusya Devlet Başkanı Medvedev'in talebiyle istifa etmek zorunda kalmıştı. 

Kudrin'in BBC Rusça'ya verdiği mülakatta yaptığı eleştiriler ise, Putinizm'le birlikte küresel medyanın da ısıtmaya başladığı Rusya-Batı arasında kurgulanan "Yeni Soğuk Savaş"a yaptığı atıfla birlikte oldukça anlamlı.

Alexey Kudrin'in mülakatında öne çıkan başlıklar şöyle:

"Sovyetler Birliği ne ordusunun ne de istihbarat örgütü KGB'nin güçsüz olduğundan yıkıldı. Yıkılmasının sebebi, efektif olmayan ve çağdışı bir ekonomi modeline sahip olmasıydı.

Rusya'nın karşı karşıya olduğu askeri riskler ve jeopolitik arenadaki karşı karşıya kaldığı meydan okumalar büyük ölçüde bir oyun.

Rusya medyasında çıkan anti-Batıcı dil, yabancı teknolojiye bağlı iş ve endüstrinin gelişmesini engelliyor."

Fikriyat Özel

İLGİLİ YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
prince-charles-and-former-007
Trump Batı’yı Çökertebilir mi?

"Amerikan işçi sınıfını ekonomik açıdan zorlamakta olan artan gelir eşitsizliğinin sebebinin küreselleşme olduğu inanışından kaynaklanıyor....

firas-pasa
Firas Paşa: PKK/PYD, Kürtlerin gerçek düşmanıdır

"Batı’da DAEŞ, Doğu’da PYD/PKK ve Güney’de Esed ordusuyla aynı anda çatışıyoruz. Lütfen bir kez olsun...

cin-devlet-baskani-si-ve-trump-telefonda-gorustu-2511536
ABD-Çin İlişkileri Trump’la Birlikte Hangi Yöne Gidiyor?

"Yeni Trump yönetimi, Çin üzerindeki baskıları artırmak amacıyla, bu çabaları askeri harekâtla güçlendirebilir. Ancak, Japonya’ya...

Kapat