Rusya’nın Ukrayna ve Suriye Cepheleri

  • 24 Ekim 2016
Rusya’nın Ukrayna ve Suriye Cepheleri

Suriye özelinde soğuk savaş sonrası oluşan vakumun belki "yeni soğuk savaş"la doldurulacağı küresel dengenin şekillenip adeta "III.Dünya Savaşı provası"nın yapıldığı konjonktürde, dengelerin belirlendiği diğer bir "sıcak" bölge ise Ukrayna.

Avrupa-Amerika-Rusya denklemi Ukrayna'da henüz nihai bir çözüme kavuşmadığı gibi, "olurlu çözüm" için parametreler dahi henüz net değil.

Geçtiğimiz hafta Berlin'de biraraya gelen Merkel, Putin, Hollande ve Poroşenko başarısız zirvelerden birini daha gerçekleştirmiş oldu. Kremlin sözcüsünün ifadesiyle liderler "sadece saat ayarı yaptılar."

Rusya Suriye'de sahaya girmeden önce, "hibrid savaşı" denemesini Doğu Ukrayna'da yaptı; kazandığı toprakları düşündüğümüzde, kısmen de başarılı oldu denilebilir.

Ancak Rusya'nın önünde cevaplayamadığı bir soru var ve bu kendisi için çok yakıcı: "bu kadar çok cephede ne zaman kadar savaşmaya devam edebilir?"

Aslında Ukrayna ve Suriye, Rusya'nın oynadığı "Rus ruleti"nin birer parçaları belki de..

Rusya pazarlık için, "sonuna kadar" iki cephede de devam edecek, bir cepheden ayrılmak zorunda kaldığında da devam edeceği asıl cephede gücünü tahkim edecek.

DW uzmanı Chiristian F. Trippe Berlin zirvesini ele aldığı "Kağıttan yol haritası" başlıklı analizde Rusya'nın "Suriye-Ukrayna kumarı"nı şöyle ifade ediyor:

"Berlin buluşmasında birliklerin dağıtılıp Minsk anlaşmasına yol haritası saptanması hususunda ilerleme kaydedilebildi. Almanya ve Fransa yine arabulucu olacak, Putin ise Doğu Ukrayna'daki ayrılıkçılar üzerindeki nüfuzunu kullanacak.

Vladimir Putin Berlin'deki dörtlü zirvede Ukrayna ve Suriye politikaları yüzünden sert eleştirilere hedef oldu. Şam rejimiyle birlikte Halep'teki sivilleri bombalayan Rusya Fransa Cumhurbaşkanı Hollande tarafından savaş suçu işlemekle itham edilirken, Almanya Başbakanı Angela Merkel Rusya'ya ek yaptırım uygulanabileceğini açıkladı.

Putin suçlanacağını bildiği halde Berlin'e geldi. Yoksa taviz vermeye razı mı olmuştu? Doğu Ukrayna ve Ortadoğu'da imkânlarını aşan bir serüvene mi karışmıştı? Yoksa Suriye'yi rahat bırakma karşılığında Doğu Ukrayna'da taviz koparmak mı istiyordu? Berlin buluşması Doğu Ukrayna açısından ‘envanter tespiti' ile sınırlı kalmamış olsa da Putin bu mücadeleyi mutlaka sürdürecektir. Berlin zirvesi boşa gitmemiştir."

Berlin zirvesinin boşa gidip gitmediği, Rusya'nın kendisine "Halep-Musul hattında ne aradığı"nı sormasıyla belirlenecek. 

Kaynak: Fikriyat

İLGİLİ YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
cmhr3
Kerem Altıparmak: Bu ortamda halka gidilemez

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Kerem Altıparmak, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği mülakatta...

tturkesmedar
Tuğrul Türkeş: ne Türklük ne İslamiyet; Fatih “Kayser-i Rum’um” dedi

Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAR) iş birliğiyle...

mahmuterolkl
Mahmut Erol Kılıç: Marksizm bile mistifiye bir harekettir

"Saddam zamanında Bağdat’ın yüzde 60’ı Şii’dir. Şiilerin Arap olmalarına rağmen İran tesirinde olması, Baas partisinin...

Kapat